Izveštaj sa konferencije u Rumuniji – Jelena Spasić

Na poziv partnerske asocijacije QUEST, poslednji vikend u oktobru smo proveli na konferenciji u Rumuniji. Kada je predsednica YALS-a, Marija Pejatović, dobila poziv da održi plenarno izlaganje na temu emocionalnog dobrostanja nastavnika i đaka, četvoročlana ekipa podrške se brzo okupila i prijavila za konferenciju. Sama tema konferencije – “Emotional Intelligence and Digitalisation in Language Teaching and Learning” – je svakako bila jako zanimljiva i podsticajna sama po sebi, a mogućnost da jedan topao vikend u oktobru provedemo u šarmantnom gradu Kluž-Napoka dodatni razlog da našu nameru brzo i uspešno realizujemo.

Konferenciju su organizovale dve partnerske asocijacije – QUEST, Rumunska asocijacija za kvalitet jezičkih usluga, i Bridge Language Study House, škola za učenje stranih jezika, a uz podršku Eaquals-a, Evropske asocijacije za evaluaciju i akreditaciju. U toku dva dana konferencije, čuli smo puno korisnih stvari, učestvovali u zanimljivim radionicama, videli se sa nekim starim kolegama, ali i upoznali nove. Kao što i sama tema konferencije kaže, imali smo prilike da se upoznamo sa značenjem termina emocionalna inteligencija ali i da naučimo neke korisne aktivnosti kako da je razvijamo kod đaka i nastavnika. Takođe smo se upoznali sa određenim digitalnim alatima koji su korisni za svaki vid nastave ali i za samostalno učenje đaka. Naravno, slušali smo i zanimljivo plenarno izlaganje Marije Pejatović o značaju emotivne uravnoteženosti, o dobrostanju i svesnosti, ne samo u životu uopšteno nego i u toku nastave; vežbali smo tehnike disanja, smirivanja i koncentrisanja koje su korisne i za đake i za nastavnike, jer se mogu lako primeniti i u toku časa.

Posebno bih istakla dva projekta koja su organizatori uradili u sklopu Erazmus projekata: “EASE” (projekat koji ima za cilj da pomogne nastavnicima da primene principe emocionalne inteligencije prilikom podučavanja) i “DigiTISE” (projekat koji ima za cilj da pomogne odraslim polaznicima da lakše koriste digitalne alate u nastavi ali I u svakodnevnom životu). Više o ovim projektima možete pročitati ovde:

I na kraju, da napomenem da su nas domaćini divno dočekali i da je sve bilo odilično organizovano. Sam Kluž je jedan šarmantan grad sa puno uređenih trgova i parkova, ali i simpatičnih restorana, tako da ga definitivno dodajemo na listu gradova u koje se treba vratiti. Nadam se da je ovaj izveštaj uspeo da naglasi i značaj odlaska na konferencije i stalnog stručnog usavršavanja, jer pored nekih saznanja o inovacijama u nastavi uvek imate priliku i da uspostavite neki novi kontakt i upoznate neki novi deo naše planete.

 

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.